Zabijácký bílý cukr. Proč se ho zbavit a čím ho nahradit?


Průměrný Čech sní ročně až 40 kilo cukru. A odborníci na výživu varují, že za chvilkový pocit štěstí a euforie pak zaplatíte psychickým i fyzickým zdravím. Jak rafinovaný cukr ze stravy eliminovat a čím ho nahradit?

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Klasický bílý cukr se vyrábí z cukrové řepy procesem rafinace. Původní přírodní cukr je při ní zbaven veškerých minerálních látek a vitaminů.

“Z výživového hlediska je cukr nevhodný, protože obsahuje pouze prázdné kalorie a žádné živiny. Ze zdravotního hlediska může způsobovat různé nemoci. Rafinací se vytratí živiny, které jsou potřebné k trávení cukru, a tělo je pak po jeho konzumaci nuceno vzít si živiny z vlastních zásob,” vysvětluje hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Monika Bartolomějová.

Škodí srdci i kostem

I proto je podle odborníků dobré se cukru vyhýbat, i když to ze začátku nebude pro milovníky této sladké neřesti jednoduché. Vědci se totiž shodují, že zbavit se závislosti na cukru je horší, než se zbavit té na kouření. Proč tomu tak je?

Vědci zkoušeli podávat cukr laboratorním krysám. Střídali proto obyčejné, dietnější jídlo se sladkostmi. Když nasadili jídlo s menším obsahem kalorií a cukru, krysy byly apatické, úzkostlivé, a dokonce se u nich projevily klasické abstinenční příznaky. Bez cukru pociťovaly stres, který ustal, jakmile svůj příděl zase dostaly. Ať krysy nebo lidi, v tomto případě fungujeme všichni podobně. Cukrová závislost se stala nejmohutnější a nejnebezpečnější závislostí 21. století.

“Nadbytečná konzumace cukru totiž vede k vysokému krevnímu tlaku, zvyšuje riziko infarktu i jiných srdečně-cévních chorob. Organizmus se překyseluje, cukr ho okrádá o vitaminy, bílkoviny a minerály, hlavně o vápník, který pak může způsobovat kazivost zubů a u žen osteoporózu. Podílí se i na vzniku Alzheimerovy choroby a gastroenterologických chorobách. A především způsobuje nadváhu a obezitu,” jmenuje zásadní onemocnění vzniklé z nadbytečné konzumace cukru Bartolomějová.

Přeslazená generace

Žijeme v době a v té části Evropy, která nezažila materiální nedostatek. A cukr, ten už není na příděl, ani za odměnu, ale stal se tak nějak samozřejmostí. Je vždy a všude dostupný. Rychlý zdroj klidu, jak pro rodiče, tak pro jejich potomky.

Čím lze nahradit bílý cukr

1. Medem - je zdravou náhražkou cukru, která se hodí na pečení, vaření, do čaje i kávy. Díky tomu, že je sladší, potřebujeme ho na oslazení méně. Navíc obsahuje cenné antioxidanty, posiluje imunitu a má protizánětlivé účinky. Přidat ho můžete opravdu do všeho, třeba domácího perníku nebo domácího müsli.

2. Třtinovým cukrem - cukrová třtina se sklidí, rozdrtí a z ní se získá šťáva. Ta se vyčistí, vznikne sirup a následnou trojnásobnou krystalizací se vyrobí přírodní cukr. Obsahuje řadu vitaminů, minerálních látek a enzymů. I s ním můžete kouzlit v kuchyni. Například letošní vánoční cukroví můžete upéct pouze s ním.

3. Melasou - je to hustý sirup, který má černou barvu a vzniká po vycukernění cukrové třtiny. Má lehce karamelovou až nahořklou chuť. Melasa je bohatá na obsah minerálů, vitaminů a enzymů. Melasou můžete osladit dezerty, kakao, ale kupodivu i zeleninové saláty (například ty s červenou řepou). Melasou oslazený bílý jogurt bude chutnat i dětem.

4. Sirupy - javorový, agávový (dále rýžový, datlový atd) - hodí se ke slazení všech pokrmů, do teplé i studené kuchyně.

5. Kokosový cukr - je bohatý na vitaminy (hlavně skupiny B), minerální látky, antioxidanty a aminokyseliny, má velmi nízký glykemický index a to 35. Moučníkům a nápojům dodává zajímavou chuť.

I u všech těchto „sladkých náhražek“ myslete na to, že tělu příliš neprospívají a šetřete s nimi.

Lidé do sebe dostávají cukr od rána do večera a to nejen v podobě sladkostí, ale také přeslazeného pití. Nadměrný příjem cukru u nich pak může vyvolat změny v chování, hyperaktivitu či únavu. Většina lidí si neuvědomuje, jaký „cirkus“ v mozku podáváním sladkostí připravuje.

Nakupujte s rozumem

Pokud jste se rozhodli, že s bílým zabijákem zkoncujete, začněte likvidovat své staré zásoby. Vyhoďte všechny limonády, alkohol, kávu s mlékem a cukrem a pijte prostě jen vodu, ovocné nebo zelené neochucené čaje.

Vyhýbejte se sušenkám a dezertům. Pokud máte silné nutkání sníst zákusek, dejte si stejně jako Francouzi sýr a ovoce. Zvyšte přísun bílkovin, luštěnin, ovoce a zeleniny, abyste měli více dlouhodobé energie a nepotřebovali se dojídat sladkostmi.

Sledujte také etikety na potravinách a nápojích. Výrobci cukr přidávají všude možně, aby “vylepšili chuť” svých produktů. Bývá například v instantních polévkách či dochucovadlech. Ale takovým potravinám byste se stejně měli v rámci zdravého životního stylu vyhýbat.

Zdroj: https://ona.idnes.cz/cim-nahradit-bily-cukr-062-/dieta.aspx?c=A161101_125822_dieta_pet


Sedm způsobů, jak přirozeně snížit krevní tlak

Kornatění tepen, infarkt myokardu, mrtvice, ale i zhoršení zraku nebo poruchy paměti – vysoký krevní tlak zvyšuje riziko mnoha onemocnění, a proto není radno ho ignorovat. Jak ho můžete přirozeně snížit?
Vysoký krevní tlak se ze začátku nijak výrazně neprojevuje ani nebolí a jeho nenápadné symptomy většina lidí hned nepostřehne. O to zákeřněji pak může překvapit. Nezjištěný a neléčený vysoký krevní tlak může přispívat k vážným zdravotním problémům jako jsou srdeční onemocnění, mrtvice, demence či selhání ledvin.Na vzniku vysokého krevního tlaku se podílí genetické faktory, nadměrný příjem soli, zvýšená konzumace alkoholu, sedavý způsob života, nadmíra stresu, kouření nebo také nadváha a obezita. „Všichni mluví o stresu – ale je to taková formulka – klišé. Hypertenzi může vyvolat i jiné onemocnění,“ vysvětluje interní lékařka Michaela Štěpánová z Lékařského domu Praha 7. „Sekundární hypertenze může být vyvolaná jiným onemocněným, například často hormonálně aktivním jinak nezhoubným nádorem nadledvin, onemocněním ledvin, zvýšenou činností štítné žlázy apod., může se objevit v těhotenství nebo může jít o nežádoucí účinek některých léků,“ uvedla s tím, že hypertenze je zrádná hlavně v tom, že se může projevit až po dlouhé době. Lékař na ni může přijít náhodou při preventivním nebo jiném lékařském vyšetření. „Přesto nějaké příznaky nemocný mít může – objevovat se mohou bolesti hlavy, tlaky za hrudní kostí, nervozita, bušení srdce, nadměrné pocení, šumění v uších, nespavost, únava nebo snížená výkonnost. Vlivem dlouhodobého působení vysokého tlaku dochází k poškozování cévních stěn a k jejich kornatění, k tzv. ateroskleróze. Negativně pak ovlivňuje také samotné srdce, ledviny či mozek,“ řekla doktorka Štěpánová. Pokud vám lékař diagnostikoval vysoký krevní tlak a doporučil vhodnou léčbu, můžete se ho pokusit snížit i přirozenými způsoby. My vám přinášíme sedm z nich.

Pravidelný pohyb

Cvičení je velmi přirozený a účinný způsob, jak snížit krevní tlak a udržet ho pod kontrolou. Podle odborníků z americké kliniky Mayo pravidelná fyzická aktivita posiluje srdce. A silnější srdce znamená menší tlak na cévy a snížení krevního tlaku.
Snažte se proto zapojit do své každodenní rutiny nějaký pohyb, nejlépe v mírném tempu. Nemusíte každý den propotit tričko na běžeckém páse v posilovně, pohybem se míní i práce na zahradě nebo svižnější procházka po lese. Místo výtahu používejte schody a auto zaparkujte dále od práce.,oporučuje provádět fyzickou aktivitu nejlépe zhruba 3x týdně v délce 30 až 60 minut.

Zdravá strava

Pokud trpíte vysokým krevním tlakem, měli byste dbát na správný jídelníček.
„Léčba vysokého krevního tlaku spočívá většinou v podávání léků, tzv. antihypertenziv, a úpravou jídelníčku. Jde o celoživotní léčbu. Bez léků se krevní tlak většinou znovu zvyšuje. Důležité je omezit příjem soli na maximálně 5 gramů denně, což odpovídá zhruba 1 čajové lžičce, dále konzumaci minerálek, moučných a sladkých jídel. Dále redukovat hmotnost (v případě nadváhy), omezit kávu a kofeinové nápoje, nekouřit a nekonzumovat alkohol,“ radí doktorka Štěpánová.
Doporučuje se zvýšit příjem polynenasycených mastných kyselin omega-3 (tučné ryby, ořechy, semínka, apod.), dále zvýšit příjem draslíku (banány, brambory, pomeranče), dobré je také zařadit potraviny obsahující hořčík (kakao, fazole, mák) a rutin, jehož zdrojem je pohanka.
„Obecně si tedy více dopřávejte ovoce, zeleninu, ryby, netučné maso (zejména drůbež), sóju, obilné vločky, cibuli, česnek, celer, apod. Namísto běžného pečiva si dávejte tmavý chléb, tmavé pečivo, dalamánky a dále také celozrnné těstoviny a rýži Natural. Dobré je snížit příjem tuků z červeného masa, smetanových sýrů a tučných mléčných výrobků. V případě onemocnění omezte konzumaci potravin, které obsahují konzervační soli – hlavně uzeniny, polotovary, polévky z pytlíku a kořenící směsi,“ uvedla doktorka Štěpánová.

Omezení stresu

Na kolísání tlaku mají vliv i emoce, hádky, pocity viny a úzkostné stavy, prostě veškeré stresové situace, které nás v našem životě nervují. Stres způsobuje zvýšení tepové frekvence, vede k rychlejšímu dechu a tím dochází ke zvýšení krevního tlaku.
I když je pro většinu lidí prakticky nemožné se stresu úplně vyhnout, je důležité přemýšlet o věcech, které nás stresují a snažit se tyto stresory eliminovat. Napětí a frustraci pomáhá snižovat pohyb, který zvyšuje produkci endorfinů a činí nás tak šťastnějšími.

 

Snížení přísunu alkoholu

Alkohol je jedním z řady faktorů, který se může podílet na vzniku vysokého krevního tlaku. Pokud už vysokým krevním tlakem trpíte, měli byste vědět, že větší množství alkoholu výrazně zvyšuje krevní tlak a může způsobit mozkovou cévní příhodu.
Hypertenze sama o sobě zvyšuje riziko jakékoliv kardiovaskulární příhody. Podle odborníků však jedinci, kteří si denně dopřávají pět a více alkoholických nápojů, mají vyšší riziko dlouhodobých zdravotních problémů, mezi které patří i srdeční příhoda a mrtvice, než lidé, kteří pijí méně alkoholu nebo alkohol nepijí vůbec.

Pití čaje

Pokud patříte mezi jedince s vysokým krevním tlakem, měli byste si častěji dopřávat šálek čaje. Podle amerických webových stránek o zdraví WebMD už jen půl šálku zeleného čaje nebo čaje oolong (polozelený čaj) denně může snižovat riziko vysokého krevního tlaku téměř o 50 %.
Vědci ve své studii zjistili, že muži a ženy, kteří pili čaj každý den nejméně jeden rok, měli mnohem menší riziko rozvinutí hypertenze než ti, co čaj nepili. Zdravotní výhody pak stoupaly spolu s množstvím vypitého čaje.

Snížení příjmu sodíku

Jak už výše zmínila doktorka Štěpánová, lidé trpící hypertenzí by měli omezit příjem soli na maximálně 5 gramů denně, což odpovídá asi jedné čajové lžičce. Děti by samozřejmě měli přijímat soli ještě méně.
Nadměrná konzumace sodíku zvyšuje pravděpodobnost vysokého krevního tlaku, takže množství soli v pokrmech by si měli hlídat i zdraví jedinci. Sůl má negativní vliv na zdraví našich ledvin, zatěžuje cévy a zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Meditace

Je prokázáno, že meditační techniky snižují hladiny stresu, což může pomoci snížit krevní tlak.
„Relaxační a meditační techniky mohou být vhodným prostředkem jak zklidnit tělo a mysl od stresu, ale jde pouze o doplňkovou léčbu. Vždy je nutné konzultovat vysoký krevní tlak s ošetřujícím lékařem, který provede vyšetření, určí diagnózu a na jejím základě stanoví léčbu,“ zakončila lékařka Michaela Štěpánová.
Zdroj: https://ona.idnes.cz/jak-snizit-krevni-tlak-0b3-/zdravi.aspx?c=A160530_095601_zdravi_pet

 


Cukrovka patří mezi nejčastější metabolické choroby, které způsobují další závažné zdravotní komplikace. Diabetičtí pacienti jsou kromě infarktu, mozkové příhody nebo potíží s cévami ohroženi také selháním ledvin. Tomu má zabránit nový lék.

Diabetes mellitus 2. typu často vede k dalším zdravotním komplikacím: slepotě, amputaci končetin, potížím se srdcem a cévami nebo selhání ledvin. V loňském roce byl představen diabetický lék zároveň snižující kardiovaskulární rizika. A diabetikům se nyní blýská na ještě lepší časy. Odborníci totiž přišli s novinkou, která řeší další komplikaci cukrovky: dokáže oddálit selhání ledvin.Při poklesu funkce ledvin se zvyšuje kardiovaskulární riziko, a naopak zpomalení vývoje onemocnění ledvin znamená i snížení rizika pro srdce a cévy.

„Pacientům s cukrovkou k dlouhodobému udržení správné hladiny glukózy v krvi často nestačí jeden lék. To pak vyvolává potřebu užívat několik přípravků. U nové léčby jde o kombinaci dvou účinných látek s různým mechanismem účinku – empagliflozinu a metforminu – v jediném přípravku,“ říká lékařka Terezie Pelikánová, předsedkyně České diabetologické společnosti.

Hlavní mise léčiva je jasná: pomoci diabetikům dosáhnout požadovaných hodnot glukózy v krvi ve velmi pohodlné formě, jakou lék s doporučeným dávkováním 2× denně jedna tabletka určená ke spolknutí určitě je. Kombinovaná léčba přínáší několik výhod: snižuje hmotnost, snižuje glykovaný hemoglobin (stanovení jeho hladiny umožňuje posoudit dlouhodobou kompenzaci cukrovky, navíc umožňuje zhodnotit riziko rozvoje komplikací nemoci), snižuje riziko smrti z kardiovaskulárních příčin, riziko hospitalizací pro srdeční selhání, riziko smrti z jakýchkoli příčin a především právě postižení ledvin.

Empagliflozin je jediným antidiabetikem, které zabraňuje progresi postižení ledvin, snižuje úmrtnost z kardiovaskulárních příčin, celkovou úmrtnost a srdeční selhání. Diabetik má pod kontrolou nejen nemoc samotnou, empagliflozin mu může pomoci prodloužit a zkvalitnit život a předejít komplikacím samotné choroby.

Cukrovka jako celosvětová epidemie

Celosvětové číslo počtu lidí s cukrovkou šplhá podle údajů Světové zdravotnické organizace ke 422 milionům a každým rokem se počet těchto pacientů zvyšuje. V roce 2040 odborníci očekávají až 642 milionů nemocných. Prognóza pacientů s diabetem přitom není dobrá: oproti zdravé populaci mají 2× vyšší riziko úmrtí v důsledku kardiovaskulárních příčin, navíc si kvůli své nemoci zkracují život v průměru o několik let a život jim komplikují další zdravotní potíže. „Podobně jako v ostatních zemích evropského kontinentu je v České republice zaznamenán postupný nárůst diabetu. Během roku 2013 byl v Česku diabetes nově zjištěn u 72,6 tisíc pacientů,“ vysvětluje Pelikánová.

Česká republika se aktivně zapojuje do boje proti diabetu. Česká diabetologická společnost letos vydala nový doporučený postup péče o diabetes mellitus 2. typu, jehož cílem je prodloužení a zkvalitnění života nemocných s diabetem, snížení celkové úmrtnosti, zejména té, která souvisí s kardiovaskulárními komplikacemi a nádory a minimalizace akutních komplikací (hypo- a hyperglykémie).

Zdroj: https://relax.lidovky.cz/nove-moznosti-v-lecbe-cukrovky-lek-ktery-setri-ledviny-pia-/zdravi.aspx?c=A160426_142635_ln-zdravi_ape


Příznaky mozkové mrtvice.

Inkubační doba je prakticky nulová. Nemoc zaútočí většinou poté, co se objeví bolest hlavy (migréna), problémy s řečí a chůzí, necit v některých částech těla, špatná koordinace pohybů, oslepnutí na jedno oko, zvracení, agresivita, zmatenost, dvojité vidění, povislý koutek u úst, závratě a mravenčení. Někdy postižený upadne do bezvědomí. Po prvním útoku nemoci umírá 20 až 30% pacientů, po druhé mozkové příhodě se tento počet vyhoupne ne dvojnásobek.

Cévní mozková příhoda, lidově známá jako mrtvice nebo "šlak", každým rokem postihne asi 40 tisíc Čechů. V počtu pacientů s touto nemocí se řadíme na přední místa v Evropě. Většina pacientů přichází k lékaři pozdě, protože prvním příznakům nepřisuzuje velkou váhu. Domnívají se, že náhlá slabost, neschopnost ovládat končetiny na jedné polovině těla, špatná artikulace nebo zmatenost jsou následky přeležení, únavy či stresu. Okolí si také může myslet, že člověk s těmito příznaky je opilý nebo pod vlivem omamných látek

Lidem postiženým mrtvicí však v tu chvíly utíkají cenné minuty. Čím dříve se totiž pacient dostane do péče lékaře, tím větší má šanci na uzdravení s minimálními následky. Kritickou hranicí pro zahájení léčby jsou zhruba 4 hodiny od prvních příznaků.

Pokud člověk není si jistý, že jej nebo někoho v jeho okolí postihla cévní mozková příhoda, může provést jednoduchý test:

  • člověka zasaženého mrtvicí požádejte, aby zvedl obě ruce. Protože mozková mrtvice postihuje jen jednu polovinu těla, ruka na zasažené polovině těla klesne zpět sama.
  • Postižena bývají i mimické svaly a schopnost porozumnění. Požádejte tedy o opakování jednoduché věty. Pokud toho není schopný nebo vůbec nerozumí smyslu vět a slov, jde o další příznak mrtvice.
  • Ochablé sval ve tváři nedovolí člověku, požádejte jej tedy aby se usmál nebo zapískal. Svěšený koutek úst patří mezi další příznaky mrtvice.


Kontakt

SPCCH Liberec

Okresní organizace Liberec
Sídlo organizace:
Zahradní 10
460 11 Liberec 11
Zasílací adresa: